Press "Enter" to skip to content

James Cook – mořeplavec, který se zapsal do dějin

0

Moře je živel, který odjakživa přitahoval muže, kteří toužili po dobrodružství. Možná přitahoval i stejně založené ženy. Ty měly ale v mužském světě většinou smůlu. Jedním z mořeplavců, na kterého historie nezapomněla, je JAMES COOK.
o   Tento anglický rodák už jako mladík nastoupil do služeb královského námořnictva.
o   V roce 1759 se zúčastnil plavby do Severní Ameriky.
o   Při této plavbě si admiralita všimla, že je Cook zdatný kartograf a o několik let později mu bylo svěřeno velení nad výzkumnou expedicí, která se na lodi Endeavour plavila do Tichomoří.
kapitán james cook
Cílem plavby bylo pozorování přechodu Venuše přes sluneční kotouč a také nalezení Terra Australis.Podle tehdejších vědců to byl dosud neobjevený jižní kontinent. Cook sice nic takového nenalezl, ale zato zmapoval Nový Zéland a objevil několik nových ostrovů. Ve svých čtyřiačtyřiceti letech to byl zdatný a zkušený námořník, který se vydal zúročit své zkušenosti na další průzkumné cestě. Tentokrát se plavil na lodích Resolution a Adventure. Podařilo se mu objevit další ostrovy a do Anglie se vrátil jako hrdina. Jeho úspěchy byly odměněny povýšením na kapitána.

Konflikt s domorodci se mu stal osudným

Třetí výprava se mu stala osudnou. Mířila do Tasmánie, na Tahiti a na Havajské ostrovy.
·        Dnes jsou to destinace, které jsou vyhledávány turisty.
·        Tenkrát to byl svět divochů, kteří nechtěli do svého uzavřeného světa nikoho vpustit.
havaj a západ slunce
Měl za úkol najít severozápadní průjezd kolem Severní Ameriky.Proplul Beringovým průlivem a cestu zmapoval. Když udeřila zima, opět se vrátil na Havaj. Konflikt s domorodci, který tu byl vyvolán, odnesl svým životem. James Cook přispěl významnou měrou k dalšímu posunu v oblasti kartografie.
o   Po Jamesi Cookovi je pojmenováno mnoho míst naší planety.
o   Nejznámější asi budou Cookovy ostrovy, které leží v Tichém oceánu.