Press "Enter" to skip to content

Jak cestovat prakticky zadarmo? Užitečné rady a tipy!

0

            Cestování se po otevření hranic v roce 1989 stalo u Čechů velmi oblíbenou aktivitou. Česká republika je opravdu krásná země, ale cizí kontinenty a cizí kultury jsou velkým lákadlem pro nejednoho Čecha. Je tu ale jeden jediný problém – peníze. Takové cestování není zadarmo a člověk musí myslet na dopravu, jídlo, ubytování i hygienu. V poslední době je u mladých lidí populární výzva, kdy se snaží bez peněz či za zanedbatelnou částku procestovat co nejdelší vzdálenost. S těmito tipy se Ti může povést podobná bláznivost.
sluneční brýle a písek

Najdi si parťáka na cestování

            Mnoho lidí po světě má podobný cíl jako Ty – chtějí se podívat na zajímavá místa, poznat ten úžasný pocit, když cestujete do nepoznaných míst, do jiných kultur. Od toho existují Facebookové skupiny a webové stránky, které dávají možnost uživatelům napsat cílovou destinaci a způsob cestování. Adekvátním důvodem je půlení nákladů a vzájemná finanční (i psychická) podpora. Takhle se budeš moct podělit o jídlo, spát spolu v jednom stanu či využívat auto toho druhého člověka za nějakou protislužbu nebo peníze.
vw camper

Hledej „last minute“ lety

            Letecké cestování patří mezi jedno z nejpohodlnějších, nejbezpečnějších a nejrychlejších. To je všechno moc pěkně, ale většinu lidí odrazuje strach z výšek a hlavně cena. Stále není letecká doprava tak dostupná, aby nahradila dopravu autobusovou. Výjimkou jsou „last minute“ nabídky, které několik hodin až minut před odletem nabízejí poslední letenky v letadle za pár korun. Nevýhodou tohoto cestování je ale nejistota, zda bude v letadle místo, či ne.

Zkus stopování

            Nezdá se to jako bezpečná varianta cestování, ale občas jiná možnost není v dohledu. S posledními centy v kapse si těžko zavoláš taxíka a na silnici se určitě najde alespoň jedno auto, které Ti zastaví. Nevýhodou tohoto cestování je ale jeho nebezpečnost, protože nikdy nevíš, komu sedneš do auta.

Nehledej předražené hotely

            Jednou z nejdražších věcí na cestování jsou hotely. Člověk dá klidně i v přepočtu několik stovek jen za jednu noc v hotelu, což se mu výrazně objeví v rozpočtu. Hledej všechny různé varianty, kde bys mohl přespat. Nejvýhodnější variantou je asi stan, který si kdykoliv můžeš rozložit na okraji lesa a tam strávit noc. V severských zemích existují i bezplatné ubytovny, ve kterých můžeš strávit noc bez žádného poplatku nebo si rozložit stan na něčí zahradě, aniž by tě mohl vyhodit. V extrémních případech si můžeš kdykoliv lehnout v parku na lavičku a tam nahnat pár hodin spánku.