Press "Enter" to skip to content

Skryté funkce v systému Windows

0

Čtení textu
Prohlížeč operačního systému Windows – Edge se z velmi mladého prohlížeče dere ven na velmi obsáhlý projekt. Každou aktualizaci dostává tento prohlížeč od Microsoftu stále nové a nové funkce, mezi které se nyní řadí také funkce čtení nahlas. Přesto nejde o žádné strojové čtení, nýbrž o příjemný mužský přátelský hlas, který dokáže předčítat nejen webové stránky, ale také PDF dokumenty a další soubory, takže vám může například nahlas přečíst nějakou knihu. Tento program se dá spustit v internetovém prohlížeči Edge, kde vpravo nahoře kliknete na tři tečky a zvolíte funkci Číst nahlas a tím se automaticky spustí tato funkce a začne předčítat. Nejlepší je označit první slovo, od kterého má začít předčítat, aby vám program nepředčítal například hlavičku webu. Při spuštění se také otevře ovládací panel Čtení nahlas, kde je možné čtení jakkoliv upravovat, zastavovat nebo i vracet zpět.
ikona windows
Minimalizování oken
Od verze Windows 8 byla přidána do operačního systému Windows funkce na speciální minimalizaci oken, a to zatřesením. Jednoduše stačí pouze chytit lištu okna a pohnou s ní na jednu stranu a potom hned na druhou a všechny ostatní okna kromě právě drženého se minimalizují. Tato funkce se velmi hodí při přeplněné ploše plné oken, kdy se v nich už nevyznáte, a dříve, než byste je všechny zavřeli, můžete raději použít tuto zajímavou a užitečnou funkci.
pes v pc
Vyhledávání v Googlu
Pokud jste byli zvyklí vyhledávat v prohlížeči Google Chrome pouhým zadáním slova do adresního řádku, potom tuto funkci najdete také v prohlížeči Edge. Bohužel namísto toho, aby vás vyhledávání přesměrovalo na vyhledávač od Google, začne to vyhledávat ve vyhledávači Bing od společnosti Microsoft. Existuje ale postup, jak si vyměnit vyhledávač zpátky za ten od Googlu. Lze to udělat velmi jednoduše, stačí přejít na stránku Google.com, přejít do nastavení prohlížeče, otevřít rozšířené nastavení a otevřít volbu Změnit vyhledávací web.