Press "Enter" to skip to content

Proč je zábradlí na schodiště tak důležité

0

Se schodištěm se setkává naprostá většina z nás každý den, ať už doma, v zaměstnání, ve škole, či jednoduše na veřejných místech, jako jsou parky, ale i obchody či úřady. Stalo se naprosto běžnou součástí našich životů, a není divu. Koneckonců je to nejlepší způsob, jak překonat v krátkém úseku větší výškový rozdíl bez pomoci mechanizace.

Ovšem díky tomu, že je tak běžné, jsme si zvykli jej považovat za běžnou součást našich životů. To v podstatě znamená, že jim v naprosté většině případů ani nevěnujeme pozornost. Pokud nejsou nijak rozbité, téměř je nevnímáme.

zabradli2

Je tedy pochopitelné, že si ani neuvědomujeme, že jejich nezbytnou součástí je i zábradlí na schodiště Kmkdesign.cz. Přesto je velmi důležité – na mnoha veřejných místech je jeho instalace dokonce požadována zákonem. A z dobrého důvodu.

Samozřejmě nám na první pohled nemusí být jeho důležitost zřejmá. Koneckonců, přísně vzato jej k výstupu či sestupu po schodech nepotřebujeme, a mnozí lidé jej také nepoužívají. Avšak přesto je instalováno prakticky všude. Proč?

Tím hlavním důvodem je zvýšení bezpečnosti. Značně totiž snižuje možnost, že někdo spadne ze schodů, ať už tím, že po nich sklouzne dolů, nebo přepadne přes okraj. A je jasné, že takováto nehoda neskončí dobře. Pokud jí tedy můžeme tímto způsobem relativně snadno předejít, pak není důvod, proč bychom to neudělali.

zabradli3

To však není jediný důvod, ačkoliv je zdaleka nejdůležitější. Zábradlí totiž poskytuje oporu jak při výstupu, tak při sestupu. A to je prakticky nezbytné pro osoby s pohybovými potížemi. Ty mají díky tomu výstup i sestup mnohem snadnější.

V neposlední řadě jsou zde psychologické důvody – působí totiž jako hranice, která odděluje schodiště od okolí, především pak od onoho srázu dolů. A řekněme si upřímně, kolik z nás by bylo ochotno jít po vnějším okraji, kdyby tam nebylo?

Je tedy vidět, že se jedná o velmi užitečnou věc. A není divu, že ji najdeme prakticky všude.