Press "Enter" to skip to content

Proč a jak vést děti k pohybu?

0

Je volný den nebo odpoledne a vy nevíte, jaký program vymyslet pro vaše dítko? Běžné činnosti jako je malování nebo hraní si s legem už omrzelo? Nejjednodušší věcí, kterou v tom momentě udělat,  je pustit mu televizi, tablet či jinou technickou hračku. Ovšem není to nutné a neukazujeme tím na všechny rodiče.
dítě na lyžích

Pohyb je pro dítě velice přirozená věc, proto ho nenechme zapomenout na to, že to tak je a podívejme se na pár důvodů, proč k tomu dítě vlastně vést:

·         Naučí se soustředit na konkrétní činnost.

·         Najde si nové kamarády. Dejte dítě do teamového sportu a věřte tomu, že se odpoledne vrátí domů nadšené z toho, jací kluci a holky tam byli.
cvičenky s kruhy

·         V případě teamových sportů se naučí spolupracovat.

·         Bude se cítit víc sebejistě při vědomí, že dělá nějaký sport. Nejlépe, když ho dělá závodně.

·         Pohyb a sport vaše dítě skvěle naučí stanovat si cíle.

·         Samozřejmě, že to má i vliv na kondici a postavu.

Stává se, že dítě dobrovolně nechce jít něco dělat. Je to naprosto normální, ale nemusíte se děsit, že to nepřekonáte. Všude si s sebou noste takový malý taháček. Tím taháčkem je kompromis s dítětem. Mějte vždy připraven důvod, proč by vaše dítě mělo jít sportovat. Dítě si díky tomu najde nějakou zálibu v pohybu, protože bude vědět, že po něm bude něco příjemného. Například:


·         Po sportu půjdete navštívit jeho kamarády


·         Po sportu ho vezmete na hřiště nebo jiné jeho oblíbené místo


·         Dostane mlsku za svůj výkon

zapálení fotbalisté
Věc, která je výhodná pro obě strany, je naprostá hračka. Jde o to, že dítě na etapy splňuje nějaké úkoly: uplave určitý počet metrů ve vodě, uběhne nějakou trasu, odpinká raketou určitý počet míčků atd… Za každý úkol dostane nějakou malou odměnu jako motivaci. Když splní vše, dostane diplom nebo medaili. Nejlepší je, když se to připraví pro více dětí, které se navzájem znají. A samozřejmě, že hra není na jeden nebo dva dny.

Jinak jak vést dítě ke sportu? Nejste si jisti, že dokážete své dítě vést? Nedělejte si hlavu. Určitě je možné mu zařídit nějakého trenéra, pokud chcete, aby se tomu věnovalo pravidelně a s rychlými výsledky.  Ale jinak ho klidně můžete vést sami. Stačí si s ním zaházet s míčem, zajít zaplavat, vyjet na kola.

Je to naprosto prosté kouzlo  ten pohyb!