Press "Enter" to skip to content

Povinná výbava auta

0


Každý správný řidič a každý, kdo vlastní průkaz o způsobilosti řízení auta, tedy řidičský průkaz, by měl znát, co konkrétně obsahuje povinná výbava auta. Jedná se o seznam věcí, potřebných buď k provozu automobilu či k zajištění bezpečí osob jedoucích v něm. Tento soupis věcí přepravujících neustále ve vozidle určuje vyhláška č. 341/2002 Sb. a 100/2003 Sb. Za její nedodržení hrozí pokuta až do výše dvou­ tisíc korun. A o jaké doplňky a věci jde?
trojúhelník na ulici


1.       Náhradní žárovky


V autě se nachází mnoho světel. Přední a zadní světla, parkovací světla, dálková, potkávací atd. No, a pokud se vám na cestě stane, že vám žárovka praskne, je potřeba ji vyměnit, abyste mohli v jízdě pokračovat. Bez světel se prostě jezdit nedá. Ani ve tmě ani ve dne. Na trhu je dostupných mnoho typů od řady výrobců. Mezi ty nejkvalitnější autožárovky však řadíme od firmy Osram.


2.       Náhradní pojistky


I zde je jich spousta. Je nutné mít od každé minimálně jednu. Tedy od každé, co je použitá v konkrétním voze. Pojistky jsou důležité, protože zabraňují zkratům a přetížením v elektrickém okruhu.


3.       Klíč na matice kol


Tady snad ani není co napsat. S maticí uvolníte kolo od karosérie. A do práce.


4.       Rezervní kolo


Jak již bylo řečeno výše. Pokud člověk píchne kolo, je nutné zastavit, vzít do ruky klíč, uvolnit matice a kolo vyměnit. Bez kola to nejede.
lékárnička do auta


5.       Zvedák


Jo ten si taky pořiďte. Pokud nemáte náhodou sílu superhrdiny, auto jen tak nezvednete. A pokud nestojí vůz pouze na třech kolech, rezervu nenasadíte.


6.       Reflexní vesta


Vesta by měla být ideálně uvnitř auta tzv. hned po ruce. Je dobré si ji umístit třeba do zadní kapsy sedadla nebo do boku dveří auta. Užívá se tam, kde chcete být vidět. Na místě nehody nebo v případě opravy části vozidla.


7.       Výstražný trojúhelník


Umisťuje se za auto jako výstraha pro okolní řidiče, že je na vozovce překážka. Tedy vy.


8.       Lékárnička


Tady je dobré čas od času zkontrolovat, zda není prošlá její platnost. A taky na to, co má zrovna daný rok obsahovat. Je to super věc v případě první pomoci. Kdykoliv může zachránit život nejen vám, ale i někoho jiného.