Press "Enter" to skip to content

Pokojové rostliny pro začátečníky

0

Pěstování pokojových rostlin nevyžaduje zvláštní nároky, zvláště u nejrozšířenějších druhů, které vídáme jako ozdobné prvky na pracovištích, v domácnostech a ve společenských prostorách. Každý začátečník by se měl nejprve poradit s někým zkušeným, ovšem o některé druhy se zvládne postarat i samouk .
listy palmy

Palma

Velice rozšířená a vděčná dekorativní výzdoba větších bytů, domů, společenských sálů a chodeb. Vyžaduje pouze vyšší teplotu vzduchu v místnosti, tím pádem je možné ji pěstovat kdekoli ve vytápěných prostorách. Dobře snáší jak přímé sluneční světlo, tak i jeho nedostatek, podmínkou je pouze dostatečná zálivka. Palmy jsou typickou subtropickou rostlinou, ale přizpůsobí se i mírnému klimatu s omezeným slunečním svitem středoevropského pásma. Nejrozšířenější palmou v obchodní síti je datlovník a také Chamaedorea seifrizii nebo Chrysalidocarpus lutescens. Velice dekorativní a vhodná i pro začátečníky je Rhapis excelsa, velmi pomalu rostoucí druh, co nevyžaduje žádnou zvláštní péči a časté přesazování.
listy břečťanu

Dracéna

Velmi populární dekorace kancelářských prostor s výrazným barevným olistěním. Bývá součástí výzdoby školních chodeb a dle statistiky oblíbenosti je běžnou součástí vybavení více než poloviny domácností. Dracény jsou rovněž nenáročné, pamatujte pouze na pravidelné rosení a přihnojování v letních měsících a především na optimální zálivku. Květináč nesmí být umístěn v misce s vodou, ale zároveň by neměl kořenový bal zcela vyschnout.
palmy na pláži

Hedera

Hedera neboli břečťan je znám svou houževnatostí a skutečnou nenáročností. Adaptuje se na rozličné životní podmínky a dokonce snese i ne zrovna přívětivý přístup. Kultivary se sytě zelenými tmavými listy dobře prospívají v polostínu a v chladných objektech, naopak světlejší olistění je vhodné spíše na slunná místa. Pravidelným zastřiháváním rostlina obrazí nové výhonky, rozkošatí se a ustřižené větvičky ve vodě zakoření. Břečťan lze dokonce pěstovat i hydroponicky.