Press "Enter" to skip to content

Ořechy neořechy

0

Díky tomu, že se v poslední době dováží plno nových druhů potravin z cizích zemí, je málo lidí, kteří by neznali piniové oříšky. Při tom ale tyto oříšky opravdovými ořechy nejsou. Jedná se o semínka borovice pinie, která se vyskytuje typicky okolo Středozemního moře. Je to strom, který dorůstá výšky až 30 metrů a upřednostňuje hlavně sucho a teplo. Kdo už ji někdy viděl, znova ji lehce pozná, kvůli její jedinečné, vysoko posazené, deštníkové koruně. Jehlice tohoto stromu jsou pořádně špičaté a asi 10-20 centimetrů dlouhé. Samičí šištice jsou podobné klasickým, jaké známe z našich zeměpisných oblastí.

piniové ořechy

Semínka v nich obsažená jsou jedlá, ale mají jednu zvláštnost, dozrávají až za tři roky po opylení. Stromy v krajině slouží jako větrolamy a mají mnoho dalších využití. Jejich dřevo se využívá jako stavební materiál, je totiž tvrdé a pevné a výborně se hodí na výrobu dveří, schodů i kuchyňského nábytku. Právě semínka se využívají jako potravina. Často se praží a solí, ale i syrové se využívají převážně v italské kuchyni.

neloupané piniové ořechy

Piniové oříšky jsou oblíbené pro svůj vysoký obsah bílkovin a příjemně nasládlou, pryskyřičnou chuť. Kromě již zmíněných bílkovin je jejich součástí velké množství vitamínu B1 a i železa. Podle vědců mají pozitivní účinek na kardiovaskulární systém a při jejich studiu pozorovali také zlepšení funkce nervového systému, plic i pohlavních orgánů. Mají mírně projímavé účinky, takže zlepšují průchodnost střev a trávení celkově. Mezi další složky těchto oříšku patří také mangan. Ten je v lidském těle důležitý jako součást, aktivátor enzymů. Má pak pozitivní vliv na vývoj chrupavek a kostí.

Pokud také patří piniové oříšky mezi Vaše oblíbené nebo jste zvědavý na jejich chuť, naleznete je v nabídce u Veselé Veverky. K dostání jsou v různých baleních od 300 g až po 1 kg pro opravdové milovníky.