Press "Enter" to skip to content

Hračky pro naše děti: Opravdu potřebují mít všechno?

0

Televize, internet a rádio

Ano, reklama nás masíruje ze všech stran. Vyvolává v nás pocit, že když dítěti nekoupíme právě tuto interaktivní a edukační hračku, určitě se správně nevyvine. Ale opravdu musíme mít všechno, co vidíme v televizi nebo na facebooku? Nenechte se reklamou oklamat, většina těchto medializovaných hraček je zbytečně předražená a bohužel s velkou pravděpodobností nebude naše dítě zajímat ani z poloviny tak, jak bychom si přáli. A o tom, jak moc rozvíjí plastová, blikající, hrající krabice vaše dítě, se ani nebudu zmiňovat.

Zapojte selský rozum

Čím více hraček dítě má, tím méně si s nimi hraje. Přeskakuje od jednoho k druhému a nevydrží ve finále u ničeho. Vzpomínáte si na svoje dětství? S čím jste si hráli nejraději? Stačilo pár kostek a auto nebo nějaká ta vařečka a umělé tácky či misky. A naše děti to mají podobně. Herní koutek praská ve švech a můj drahý potomek sedí u mě na zemi v kuchyni a míchá metličkou v míse.

hra_vaření

A je spokojený, protože dělá to, co jeho máma. Zkouší, jaké to je být dospělý a moct sahat na ty samé věci, jako máma. A možná jí i pomůže a to bude úplně nejlepší. Dítě chce být totiž hlavně s vámi, je mu jedno kde, a nepotřebuje k tomu tisíc hraček.

Dopřejte mu trochu historie

Vaše maminka možná schovala nějaké hračky, se kterými jste si hrála. Nebo maminka vašeho manžela. Zastavte se u nich a prohrabejte společně půdu. Uvidíte, jak budou vaše děti nadšené, až jim řeknete, že s tímto autíčkem jste byli i na dovolené u moře nebo že s tímto kočárkem jste vozila všechna koťátka, která jste kdy měla.

káča_na_roztočení

A pokud žádné hračky nenajdete, nezoufejte. I dnes se dají pořídit například retro dřevěné hračky. Stačí pohledat na internetu nebo navštívit bazar s hračkami. Možná i vás přepadne trocha té nostalgie a budete si s nimi hrát společně s vaším potomkem. Čas, který strávíte s ním, ať už při hře nebo jen při jeho pozorování, vám totiž nikdo nikdy nevezme.