Press "Enter" to skip to content

CESTOVÁNÍ NENÍ JEN DOVOLENÁ U MOŘE

0

Také máte známé, kteří se každý rok chlubí, že už mají zaplacenou dovolenou u moře a argumenty, že volný čas se dá strávit v naší nádherné krajině, smetou jedním mávnutím ze stolu?
kamenný kostel

Tak také víte, čeho se dobrovolně vzdávají.

Mně osobně nepřijde zajímavé jet někam sebou plácnout na lehátko a večer se jít projít na trh.

Organizované výlety do míst, kterými se země chce pochlubit, to mě nezajímá. Já mám ráda výlety do míst, která se ještě nestala tak lákavou turistickou atrakcí.

Jsou k nalezení pod názvem Neobjevené památky. Kláštery, kostely, statky, skanzeny, hradní zříceniny, ale také uhelné doly.

Zkrátka není nad to, vyrazit někam, kde se netísní hlava na hlavě, kam nezamíří skupiny zahraničních turistů, ale někam, kde se člověk dozví něco jiného, než že támhle v rohu stojí intarzovaný stolek, u něj sedával zámecký pán a kouřil svou oblíbenou lulku. Nebo že tyto kamna mají tu zvláštnost, že se do nich přikládalo z chodby, aby služebnictvo nerušilo panstvo.

Většinou se toto všude opakuje, a když se člověk na něco zeptá, tak už musí mít štěstí na průvodce, aby se o historii dané památky zajímal do hloubky, protože většinou odpoví, že neví.

Proto je skvělé si tyto památky proložit i něčím neokoukaným, nově přístupným, a když skousnete slova, že památka byla zdemolována JZD, protože kdyby to zemědělci zničili, tak by budovy nemohli obývat, nebo vojáky, dozvíte se informace, které jinde neslyšíte.

Například já mám raději ty krásné věci, muž zříceniny, tak návštěvy střídáme. Je to příjemné. I když se člověk slušně oblékne na zámek, tak si musí přibalit i pohodlné boty na cestu, která vede zpravidla do kopce, na hrad.

Moje představivost poněkud pokulhává, když mi muž ukazuje, kde jsou ještě vidět ve zdivu trámy a já se snažím ze všech sil „vidět“ rozdělení místností a představuji si obyvatele hradu, jaký tam musel být život.

Ale i tohle jsem si zamilovala. Poslední moje návštěva zříceniny byla tak fascinující, že jsem měla pocit, že vidím ženu v zelených šatech, jak jde kolem mě a nechává si pomáhat při posazení na koně.

Dokonce i přírodní památky jsou nádherné. Taková Národní památka Šipka-Štramberk. Je to jeskyně, kde v letech 1879-1887 prováděl Karel Jaroslav Maška archeologický výzkum a nalezl část čelisti neandertálského dítěte.
tělo vody

Česko Švýcarsko. Nádherná pískovcová skála nazývající se Pravčická brána a Sokolí hnízdo.

Botanická zahrada v Teplicích, kde kvetou krásné orchideje a zrají banány.

Zoologická zahrada v Děčíně skutečně stojí za návštěvu, nebo další v Ústí nad Labem.

V Českém středohoří zjistíte, jak moc je severočeský kraj nádherný. Nachází se mezi Louny a Českou Lípou. Nepohrdejte tímto územím a rozjeďte se tam. Zjistíte, že i tato zatracovaná oblast má co nabídnout.

Vystoupat na Milešovku se může zdát náročné, ale pohled do okolí stojí za to. Stejně tak vyškrábání se na Lovoš, nacházející se nedaleko Lovosic.

Naše země je pořád ještě krásná a je co na ní objevovat. Stačí jen chtít.