O nákupu zdrojů světla rozhoduje celá řada faktorů. Pro každého z nás je důležité něco jiného, někdo upřednostní odstín světla, pro jiného je podstatná možnost plynulé regulace (stmívání), další zájemce se orientuje na tvar a velikost svítidla atd. Ale všechny zákazníky zajímá především cena výrobků, a jak dlouho nám budou sloužit bez poruchy, a kolik času, energie a financí tím pádem budeme muset vložit do jejich výměny.
Životnost a cena rozhodují
S nástupem kompaktních zářivek v 90. letech se na našem trhu usídlovala možnost výrazné úspory elektrické energie. Začaly se vyrábět i domácí spotřebiče s nižší spotřebou a vznikla také myšlenka vytvářet tzv. energetické štítky. Kompaktní zářivky byly tím prvním předvojem ke snižování výdajů za energie, také proto se jim říkalo lidově „úsporky“.
Souběžně s nimi se vývoj ubíral i cestou elektroniky – polovodičových LED diod – a vědci si vytyčili jasný cíl – vytvořit první prototyp umělého LED diodového zdroje, který vyzařuje přirozené spektrum bílého světla (bílá je směsí všech odstínů barev). Nakonec se podařilo snížit výrobní náklady natolik, že ceny LED žárovek válcují ceny „úsporek“ a předčí je i v délce životnosti. Ta se již dnes dostala za hranici 100 tisíce hodin, což z těchto výrobků vytváří ekonomicky nepřekonatelný zdroj umělého osvětlení. Náklady na výměnu takové žárovky jsou pak v časovém horizontu let až desítek let doslova zanedbatelné.
Podstatné je i zdravotní hledisko
Neměli bychom také zapomínat na ochranu našeho zdraví. Je sice málo pravděpodobné, že se v každé domácnosti podaří roztříštit alespoň jednu kompaktní či lineární zářivku, ale tuto událost plně vyloučit nelze a máme pak „o zábavu postaráno“. Všude kolem spousta velmi ostrých střepů a mezi nimi drobné částečky rtuti. S LED žárovkou se tohle nemůže stát, ta má baňku vyrobenou z plastu, který jen při úderu praskne, takže žádné sklo a také žádná rtuť.